Bize Ulaşın

Halı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Halı alırken nelere dikkat edilmelidir? Özellikle kadınların evleri için seçim yapmak zorunda oldukları dönemde akıllarındaki sorudur. Dikkat edin bu sorunun pek çok unsura bağlı cevapları bulunmaktadır.

Bir odayı dekore ederken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de dekorasyonda mobilyayı tamamlayacak aksesuar olarak sınıflandırılan halı seçimidir. Birbiriyle uyumlu niteliklere sahip odalarda uyumlu bir ortam oluşturmanıza yardımcı olur. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak yapacağınız seçim, uzun süreli kullanıma uygun daha kaliteli bir halı almanız için yardımcı olacaktır. Peki halı alırken nelere dikkat edilmelidir? Yeni bir halı almayı düşünüyorsanız; Seçiminize yardımcı olması için hazırladığım başlıklara bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Bu yazımızda bireysel kullanım için halı seçerken dikkat edilmesi gerekenlere odaklanacağız. Yazının amacı tek bir halıyı öne çıkarmaktan ziyade ihtiyaçlarınıza, beklentilerinize ve bütçenize en uygun halıyı seçmenize yardımcı olmaktır. Beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılayan ve kullanılacağı ortamla bütünleşen bir seçim yapılmalıdır.

Halı seçimi yapılırken dokuma yoğunluğu, hav yüksekliği, insan sağlığı, halı temizliği ve halı tasarımı gibi halının kalitesini belirleyen teknik detaylar dikkate alınır.

Ev dekorasyonunun halı seçiminde büyük önemi vardır. Ev dekorasyonu gerçekleştirirken o bütünlüğün içine halı seçimini de eklemelisiniz.

halı alırken nelere dikkat edilmelidir

Halı Alınırken Dikkat Edilecek Unsurlar

Halı alırken nelere dikkat edilmelidir? Sorusunun şimdi detaylarına ineceğiz:

Dokuma Şekli

Halılar dokuma türüne göre el dokuması ve makine halısı olarak ikiye ayrılmaktadır.

El dokuması kilimlerin kültürel mirası, üretiminde kullanılan liflerin doğallığı, inceliği ve zarafeti bu kilimleri özel ve ayrıcalıklı kılmaktadır. El dokuması halıların fiyatları, üretimlerinin zahmetli ve yavaş olması nedeniyle makine halılarına göre çok daha yüksektir. Ayrıca el dokuması halıların bakım ve temizliğine daha fazla özen gösterilmelidir. Üretim kolaylığı nedeniyle daha ucuz olan makine halıları, çok farklı ihtiyaçları karşılamak için elyaf ve makine üretim teknolojisinin gelişmesiyle çeşitlenmiştir. Genel olarak halının dokuma yöntemi ve üretiminde kullanılan elyaf türü değerlendirilir.

Elyaf Türü

Halıların temelini oluşturan elyafın çeşitliliği, birçok farklı özellikte halı üretimine olanak sağlamaktadır. Halı dokumada kullanılan elyafın cinsi halının kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Halı üretiminde kullanılan elyaflar temel olarak doğal ve sentetik olmak üzere geniş bir fiyat aralığında farklı beklenti ve ihtiyaçlara sahip olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu çeşit içerisinde bütçe, kullanım alanına, kullanım amacı ve kullanım kolaylığı gibi unsurlarda seçim yapmalısınız.

Dokuma Sıklığı

Halı alırken nelere dikkat edilmelidir? Sorusunun bir diğer cevabı da dokuma sıklığıdır. İncelendiğinde diğer önemli faktör kumaşın yoğunluğudur. Dokuma halılar, dayanıklı yapıları ile çoğu zaman daha uzun ömürlüdür. Halıdaki düğüm sayısı el yapımı kilimlerin kalitesini belirleyen faktörlerden biridir. Daha net görünüyor.

Bir kalite göstergesi olan dokumanın yoğunluğu, halının dayanıklılığını ve rahatlığını belirler. İlmek ucunun yoğunluğu ne kadar yüksek olursa halının kalitesi de o kadar yüksek olur. Bu sıklık oranları halıda kullanılan elyaf türüne göre halı değişse de benzer elyaf türleri ile karşılaştırıldığında daha sık dokunmuş bir halıyı tercih etmelisiniz.

Hav Yüksekliği

Halı seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise hav yüksekliğidir. Hav yüksekliği, halının yüzeyinde görülebilen elyafın yüksekliğini ifade eder. Halının hissi hav yüksekliğine bağlı olarak değişir, ancak burada mesele havın ne kadar uzun veya kısa olduğu değil, alan ve kullanım amacı için doğru yüksekliktedir. Halı alırken nelere dikkat edilmelidir? Sorusunun bir diğer cevabı da hav yüksekliğidir.

Halı hav yüksekliği aşağıdaki gibi üç sınıfa ayrılır.

  • Kısa tüylü (6 mm ve altı)
  • Orta tüylü (6-12 mm)
  • Uzun tüylü (12 mm ve üzeri)

Kısa tüylü kilimler daha sıkı bir dokumaya ve daha pürüzsüz bir yüzeye sahip olma eğilimindedir. Kısa tüylü halıların en önemli avantajı kolay temizlenebilir olmalarıdır çünkü kir ve tozun bu halılara daha zor nüfuz etmesi ve temizliği çok daha kolaydır. Kısa tüylü halıların dezavantajları ısı yalıtımının zayıf olması ve uzun tüylü halılar kadar yumuşak olmamasıdır. Ayrıca kısa tüylü kilimler hafif oldukları için zeminde kayabilir. Bu nedenle hav yüksekliği az olan halıların kaymaz tabanlı olmasına dikkat gösterilmelidir.

Halının yumuşak ve bakımı kolay olması isteniyorsa orta tüylü halılar tercih edilmelidir. Orta tüylü kilimler, kısa ve uzun tüylü kilimlerin kullanım kolaylığı, temizlik ve rahatlığının faydalarını dengeler.

Halı seçiminde önceliği ısı yalıtımı veya konfor olan ve uzun tüylü halıları tercih eden kullanıcılar için daha uygun olacaktır. Derin havlı halılar, emiş gücü yüksek bir vakum ile temizlenmeli, halı diğer hav yüksekliklerine göre daha sık yıkanmalıdır.

İnsan Sağlığı

Halı alırken nelere dikkat edilmelidir ? Sorusunun bir diğer önemli cevabı da insan sağlığına değer veren ghalı seçilmelidir. Kaliteli bir halı, insan sağlığına uygun malzemelerden yapılmalıdır. Halı seçerken halının anti bakteriyel, antialerjik, anti statik ve anti stres özelliklerine dikkat etmelisiniz.

Bakterilerin yaşamasını ve çoğalmasını engelleyen kimyasal ürünler kullanılması sayesinde halı anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Lif türleri arasında sadece bambu doğal olarak anti bakteriyeldir.

Zemin yüzeyine çöken alerjen, bölgedeki hareketle havaya salınır, astım ve ev akarı alerjisi olan hastalar için büyük tehlike oluşturan bir durumdur. Halının yapıldığı elyafın özellikleri ve halının toz tutma kabiliyeti halının anti alerjik özelliğini belirler.

Çevredeki malzemelerle etkileşime giren malzemelerin yüzeyindeki elektrik dengesizliği statik elektrik oluşumuna neden olur. Halı üzerinde oluşan statik elektrik, ortamdan halıya toz çekmesine ve tutmasına yardımcı olur. Anti statik matın yüzeyi statik elektriği engelleyerek daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam ortamı sağlar.

Anti-stres halılar, rahatlık hissi veren yumuşak bir dokuya sahiptir. Halıların anti-statik ve anti-stres özellikleri, stres ve negatif enerjiyi vücuttan atmaya yardımcı olur.

Halı Temizliği

Halı seçerken doğal elyaf halıların tercih edilmesi tavsiye edilse de doğal elyaf halıların daha kolay kirlendiği ve temizlenmesinin daha zor olduğu unutulmamalıdır.

Kirlenme yoğun trafiğe maruz kalan yaşam alanlarında daha yaygın olduğu için burada tercih edilen halıların bakımı kolay olmalıdır. Yani makinede yıkanabilir, kir tutmaz veya bakımı kolay halıların tercih edilmesi büyük bir avantajdır.

Isı yalıtımı iyi olan zeminlerde mümkün olan en düşük hav yüksekliğine sahip halılar tercih edilmelidir. Düşük hav yüksekliğine sahip halıların bakımı daha kolaydır ve daha sağlıklı bir oda iklimi sağlar.

Halı Tasarımı

Halı satın alacağınız anda ilk olarak dokuma, elyaf cinsi, hav yüksekliği, dokuma sıklığı, insan sağlığı ve kullanım kolaylığı dikkate alınmalıdır. Seçenekler daraltıldıktan sonra halının renk, desen seçimi, stil gibi tasarım değişkenleri belirlenmelidir.

Halıların evlerin atmosferi üzerinde büyük bir etkisi vardır. Halı seçiminde duvar rengi, perde rengi ve tasarımı, zemin rengi ve malzemesi, mobilyalarla uyum, oda boyutu, duvardaki ışık oranı gibi pek çok faktör rol oynar. Halı, odanın renk ve tasarım bütünlüğüne katkıda bulunur ve oluşturulan kontrastlar sayesinde istenilen bölge veya eleman ön plana çıkarılabilir.

Ayrıca her şey kadar halının renginin de çok önemli olduğunu unutmamak gerekir. Mobilyalarınız ve aksesuarlarınızla halınızın renk uyumu dikkat etmeniz gereken bir diğer unsurdur. Halı modellerine bakarken özellikle açık renkleri tercih etmeniz ev atmosferinize daha uygun olacaktır.

Tüm özellikleri bir arada bulduğunuzda o halıyı mutlaka satın alın.

İzmir Halı Yıkama firması olarak halı aldıktan sonra temizlik işlemlerinde sizlerleyiz.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?