Bize Ulaşın

Halı Lekesi Nasıl Temizlenir?

Halılar ne kadar dikkatli kullanılmış olsalar da zaman zaman istenmeyen lekeler ile karşı karşıya kalınabilir. Halının üzerinde oluşan bu lekeler oldukça can sıkıcı bir durumdur. Halıdaki lekeler ne kadar kısa süre içerisinde fark edilir ve müdahale edilirse kalıcı olmazlar. Halının üzerinde oluşan can sıkıcı lekelere birkaç damla limon suyu damlatıldığında leke kaybolmaya başlayacaktır. Birkaç dakika bekletildikten sonra temiz bir bezle hafif ıslaklık katarak silebilirsiniz. Halı lekelerin de işinizi  biraz olsun kolaylaştıracak olan bir diğer yöntem ise bulaşık deterjanı, ılık su, beyaz sirke ve limon suyu karışımıdır. Hazırladığınız bu karışımı halınızın üzerine dökün ve temiz bir bez ile durulayın. Halınızda oluşan lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Halı Lekesinde Karbonat Kullanmak Doğru Mu?

Halı üzerinde oluşan lekelere anında müdahale etmek, halılarınıza uygulanacak kimyasal madde kullanımlarına gerek duyulmaz.  Halıdaki lekeler temizlenirken dikkat edilmesi gereken öncelikle yumuşak bir bez kullanmak, pamuk ya da kağıt havlu yardımı ile lekeyi  kendinize doğru silme işlemini uygulamalısınız. Fakat bazı lekeler zararlı bileşenler içerdiği gibi bu bileşenler temizleme esnasında halı elyafına da zarar verebilir. Ayrıca bu esnada dışa doğru yapılan uygulamalar halınızdaki lekelerin dağılımına sebeb olacaktır. Firmamız çay ve kahve lekesini temizlemek için karbonat kullanımını önermektedir. Öyle ki karbonat halı üzerindeki lekenin dibe inmesini engeller. Halınızdaki lekeler karbonat döküldükten 5 dakika sonra elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir. Sonrasında temiz bir bez ve beyaz sirke ile silme işlemi tamamlanır. Bu sayede halılarınızdaki lekeler kimyasal ilaç kullanımı yapmadan profesyonel olarak kaybolur. Kaybolmayan lekeler için firmamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Hiç beklemediğiniz anlarda farkında olmadan halılarınıza yağ lekesi bulaşabilir. Özellikle mutfak halıların da yağ lekeleri neredeyse kaçınılmazdır. Fakat anında müdahale ve belirli temizlik teknikleri kullanılarak bu lekelerden kurtulmak oldukça kolaydır. Halınıza dökülen yağ lekesini fark ettiğinizde bir kaba ılık su ve bulaşık deterjanı koyarak karıştırın. Bu karışımı temiz bir bez yardımı ile halınıza uygulayarak güzelce silme işleminizi yapın. Aynı zaman da halının üzerinde oluşan yağ lekelerinin üzerine bir yemek kaşığı karbonat dökmek de faydalı olacaktır. Bu işlem sonrasından halınızı kuruması için rahat bırakın. Kuruyan halılarınızı temiz bir fırça yardımı ile fırçalayarak durulama işleminizi yapın. Halılarınızın üzerindeki yağ lekelerinin kaybolmaya başladığını göreceksiniz.  Çıkmayan yağ lekeleri için firma uzman ekip kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Genellikle çocuklu ailelerde yaşanan halı üzerine mürekkep dökülmesi, yoğun kıvamı nedeni ile oluşturmuş olduğu lekeden dolayı ailelerin gözünü çok korkutur. Fakat mürekkebin döküldüğü an üzerine saç spreyi sıkıldığında mürekkep lekesinin halıya geçmediğini fark edebilirsiniz. Temiz ve nemli bir bez yardımı ile de güzelce silinen lekenin kısa sürede kaybolduğuna şahit olabilirsiniz. Bunun yanı sıra çocuklar bazen mürekkep döktükleri yerleri söylemezler ve fark edilmesi zaman alabilir. Böyle durumlar da bir kaşık mısır nişastasını bir yemek kaşığı süt ile karıştırılarak macun elde edilir. Elde edilen macun halıya dökülen mürekkep lekesinin üzerine sürüldüğünde mürekkep lekesini çıkarma işlemi başlayacaktır. Kısa bir süre bu macunun kuruması beklenir ve kuruduktan sonra ılık su ve bulaşık deterjanı ile durulama işlemi yapılır. Durulama işlemi sonrasında lekenin yok olduğu göze çarpar. Lekeninin yok olmaması durumlarında firmamızdan destek alabilirsiniz.

Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Türk misafirperverliğinin vazgeçilmezi olan, ikram kültürünün simgesi olarak bilinir. Gün içerisinde sık sık tüketimi yapılan çay, zaman zaman halılara dökülerek sarı lekeler oluşmasına sebeb olabilir. Bir anlık dikkatsizlik sonucu dökülen çay lekeleri halıda hızlı bir emilime uğrarlar. Çay lekesini çıkarma işlemi ise anında müdahale edildiğinde çok kolay, lekenin oluşmasının üzerinden zaman geçtiğinde ise bir hayli zordur. Fakat halınızdaki çay lekesinin üzerine temiz bir bez yardımı ya da peçete yatırarak lekenin emilimini sağlayabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz bez ya da peçeteye leke bulaşmayı bırakana kadar bu işlemi yapmaya devam edin. Daha sonra bir yemek kaşık kadar beyaz sirkeyi ılık su ile karıştırarak halınızdaki lekelerin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Çıkmayan çay lekeleri için firmamıza başvurabilirsiniz.

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Günlük hayatta en çok tüketimi yapılan ürünlerden biri de kahvedir. Oldukça lezzetli olan bu içecek, halıya döküldüğü zaman can sıkıntısına sebebiyet olacak lekeler oluşturur. Halının üzerinde oluşan bu lekeler oldukça moral bozucu niteliktedir ve halıdaki estetiğe de etki eder. Çay ve kahve lekesini temizlerken en önemlisi döküldüğü an bir peçete yardımı ile emilimini sağlamaktır. Bu işlem ile halıya dökülen kahve lekesi daha diplere işlememiş olur. Yapılan bu tampon uygulaması sonrasında kahve lekeleri için ağartıcı özelliği olmayan çamaşır deterjanı tercih edilmelidir. Halının üzeri soğuk su il ıslatıldıktan sonra çamaşır suyu dökülür ve 30 saniye bekletilip ılık su ve temiz bir bez yardımı ile durulanır. Kahve lekeleri zor bir lekedir çıkmama gibi durumlar yaşatabilir. Bu durumlar da firmamızdan alacağınız hizmetler ile lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı üzerinde oluşan lekeler için kullanılan çamaşır suyu yanlış ya da fazla kullanımlarda halı da istenmeyen lekeler oluşturabilir. Bu lekeleri evde temizlemek oldukça zor bir yöntemdir. Çamaşır suyu oluşan lekeleri firmamız aracılığı temizletebilir ve halılarınızı ilk gün ki tertemiz kullanabilirsiniz.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?