Bize Ulaşın

Halı Çeşitleri Nelerdir?

Halı, geçmişten günümüze evlerde kullanılan en önemli eşyalardan biridir. Zeminlerin kapanmasına ve evin ısı dengesini korumaya yardımcı olan halıların dekoratif olması da son derece önemli bir konudur. Gerek kullanım gerek estetik açıdan evlerin dekorasyonunda büyük önem taşıyan halıların tarihi çok eskilere dayanmaktadır. 

Kökeni Anadolu Selçuklu Devletlerine dayanan halının Dünyada bilinen ilk örneklerinin, Orta Asya’da Türkler tarafından dokunduğu bilinmektedir. Eski dönemlerde daha çok göçebe toplumlarda çadır içlerinde zemini örtmek için kullanılan halılar günümüzde de aynı görevini görmeye devam etmektedir. Günümüzde ürün skalası geniş olan halıların kullanım alanları da oldukça fazladır. 

Kullanım Alanlarına Göre Halı Çeşitleri

İnsanlara rahat ve sıcak bir zemin sağlayan halılar, kullanıldıkları alana göre de farklılık göstermektedir. Örneğin; salonlar için uygun olan yün halılar sıcaklık ve nem oranının fazla olduğu mutfaklar için hiç uygun olmayacaktır. Gelin hangi halıların hangi odalarda kullanılması gerektiğini detaylıca inceleyelim. 

 

 • Salon ve oturma odası halısı; halı denilince akla ilk gelen halı çeşidi salon halılarıdır. Genellikle en büyük ölçülerde olan ve taban halısı olarak geçen, isteğe bağlı olarak yün veya ipek olarak tercih edilir. Estetik bir görünümü yakalamak için odadaki bütünlüğü bozmamaya özen göstererek salon mobilyalarına ve duvar rengine uygun olarak tercih edilmesi gerekmektedir. 
 • Yatak odası halısı; Evdeki diğer odalara kıyasla en az kullanılan oda olan yatak odası için uygun olan halı çeşidi konforlu olanlardır diyebiliriz. Ölçüsü, odanızın büyüklüğüne göre ve eşyalarınızı konumlandırdıktan sonra boşta kalan zemine göre değişiklik gösterebilir. İpek, floşlu, yün, pamuk, shaggy ya da dokulu halıları yatak odalarınızda kullanabilirsiniz. Eğer vintage tarzında bir yatak odasına sahipseniz halı yerine kilim de tercih edebilirsiniz. 
 • Çocuk odası; Çocuk odasında bulunan halılar genellikle evin en çok kirlenen halıları olduğu için kolay silinebilen, hatta makineye atılabilen akrilik halı çeşitlerini tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca bütçe dostu olan akrilik halıları çocuğunuz büyüdükçe sık sık yaşına uygun desenlerde değiştirebilirsiniz. Çocuğunuzun cinsiyetine göre ve odada bulunan eşyalara uygun renk tercihleriyle çocuğunuzun odasını büyüleyici bir masal diyarına çevirebilirsiniz.
 • Mutfak halısı; Evlerin en çok vakit geçirilen yaşam alanlarından biri şüphesiz ki mutfaklardır. Ayrıca yemek pişirirken yaşanacak ufak kazalar sonucunda halıların kirlenme riski hep çok yüksektir. Bu nedenle mutfakta da temizliği kolay olan ve hafif halıları tercih edebilirsiniz.
 • Antre, koridor ve hol halıları; Evdeki trafiğin yoğun olduğu alanlardan biri olan antre ve holler için sert yüzeyli ve sık dokulu bir halı tercih edebilirsiniz. Sık dokulu halılar kiri çok belli etmediği için daha kullanışlı olacaktır. Koridor için uzun ve ince halılar uygun olacaktır. Her çeşit halıyı istediğiniz uzunlukta kestirebilmeniz mümkün. 
 • Balkon/Teras halıları; Dış mekân halısı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli faktörlerden biri değişken hava koşullarına karşı dayanıklı olması gerektiğidir. Ayrıca maruz kaldığı güneş ışınları karşısında renginin hemen solmaması da önemlidir.

Halı İpliklerinin Özellikleri 

Halılarda kullanılan iplik türleri hakkında bir bilginiz yoksa muhtemelen odalarınız için doğru halıyı seçemezsiniz. Bu nedenle önceliğiniz iplik çeşitlerini, onların özelliklerini, size sağlayacağı avantajları ve dezavantajları öğrenmek olmalıdır. Sizler için aşağıda kısa bilgiler halinde derledik. 

 

 • Akrilik; sentetik bir türü olan bu iplik çeşidinden yapılan halılar fiyat olarak ortalama bir fiyata sahip oldukları için bütçenizin dostu olabilirler. Dokuları ve görüntüleri yüne benzer ancak yüne kıyasla daha kolay temizlenir. 
 • Bambu; doğal bir iplik çeşidi olduğu için fiyatı oldukça yüksektir. Antibakteriyel özellik taşır ve parlak görünümdedir.
 • Pamuk; doğal bir iplik türüdür ve ortalama bir fiyata sahiptir. Su emici özelliği sayesinde banyolarda kullanılabilir. 
 • Yün; doğal bir iplik türüdür ve fiyat olarak yüksektir. En kaliteli halılarda yün iplik kullanılmaktadır. Uzun ömürlü olurlar nacak ıslandığı zaman ağır bir koku yayarlar. 
 • Polyester; sentetiktirler ve parlak bir görünüme sahiptirler. Üzerine konulan ağır mobilyalar iz yapabilirler. 
 • Şönil; doğal veya sentetik olabilirler. Banyo ve yatak odaları için idealdirler. Yumuşak ve kadifemsi dokuları sayesinde dekoratif bir görünüm sunarlar. Shaggy türündeki halılarda kullanılırlar. 
 • Viskoz; yarı sentetiktir. İpek muadili bir iplik çeşididir bu nedenle halılara lüks bir görünüm katar. 

 

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?